Πρόγραμμα

Η Καλλιτεχνική Παραγωγή Από Μέσα
Κεντρικές Ομιλίες
Ομάδες Εργασίας
Δικτύωση
Καλλιτεχνικό Πρόγραμμα

8 Νοεμβρίου

Ώρα Τίτλος Ομιλητής Κατηγορία

10:00 - 15:00

Εγγραφές Δικτύωση

11:00 - 13:00

Οι Περίπατοι της EUphoria Η Καλλιτεχνική Παραγωγή Από Μέσα

12:00 - 13:00

Τετ-α-τετ Δικτύωση

13:00 - 14:00

Νέες Ιδέες, Μόνες Ψάχνουν… Δικτύωση

14:00 - 15:00

Διάλειμμα για φαγητό Δικτύωση

15:00 - 15:30

Χαιρετισμός από Ελευσίνα 2021 Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης Κεντρική Ομιλία

15:30 - 17:00

Πολιτισμική περιφερειακή πολιτική στην Ελλάδα: πόροι, οργάνωση, οικονομία, διαχείριση Μυρσίνη Ζορμπά
Κεντρική Ομιλία

17:00 - 19:00

Θεματική 4: Η πόλη ως περιβάλλον, μνήμη και ζωντανή κοινωνία «Τα κοινά του μέλλοντος» Goran Tomka
Αθηνά Γεωργοπούλου
Καμίλο Νόλλας
Μαρία Σαριδάκη
Γιάννης Φιλίππου
Στεφανία Ξυδιά
Ομάδες Εργασίας

17:00 - 19:00

Θεματική 3: Το πεδίο της πολιτισμικής βιομηχανίας «Fabrication Matters: Κατασκευάζοντας το Μέλλον των πόλεων» Γεωργία Βουδούρη
Ολίβια Κότσιφα
Εμμανουήλ Λεβεντιανός
Κωνσταντίνος-Αλκέτας Ουγγρίνης
Αλέκος Πανταζής
Ομάδες Εργασίας

17:00 - 19:00

Θεματική 2: Το πεδίο της καλλιτεχνικής παραγωγής «Τα Δημοτικά Περιφερειακά Θέατρα ως πυρήνες πολιτισμικής ανάπτυξης: μια διαδρομή από τη Γαλλία μέχρι την Ελλάδα» Christopher Crimes
Αλεξάνδρα Βακαλοπούλου
Ελένη Δημοπούλου
Σταύρος Τσακίρης
Γκίγκη Αργυροπούλου
Ομάδες Εργασίας

17:00 - 19:00

Θεματική 1: Ζητήματα πολιτικής του πολιτισμού «Πολιτισμική Στρατηγική Πόλεων και μοντέλα Περιφερειακής Πολιτιστικής Πολιτικής» Γιάννης Ιωαννίδης
Κωνσταντίνος Γκόγκος
Δημήτρης Παπαστεργίου
Ομάδες Εργασίας

19:00 - 20:00

Δράσεις που αλλάζουν την πόλη Η Καλλιτεχνική Παραγωγή Από Μέσα

20:00

Βραδινές Συναντήσεις Δικτύωση

9 Νοεμβρίου

Ώρα Τίτλος Ομιλητής Κατηγορία

11:00 - 13:00

Θεματική 3: Το πεδίο της πολιτισμικής βιομηχανίας «Πόλεις και designers: τα τοπικά δημιουργικά οικοσυστήματα» Γεωργία Βουδούρη
Δέσποινα Γερουλάνου
Μαρία Μπαραμίλη
Στέλιος Μαυροδόντης
Δήμητρα Βασιλάκου
Αλίκη Κακουλίδου
Νικολέττα Πανταζή
Ομάδες Εργασίας

11:00 - 13:00

Θεματική 2: Το πεδίο της καλλιτεχνικής παραγωγής «Όταν ο καλλιτέχνης γίνεται ντόπιος: προγράμματα φιλοξενίας καλλιτεχνών» Ελένη Ρήγα
Benoît-Marie Moriceau
Νικόλας Βεντουράκης
Eva Ísleifs
Ζωή Χατζηγιαννάκη
Μανώλης Μανουσάκης
Muriel Piquet-Viaux
Αγγελική Πούλου
Πέτρος Τουλούδης
Ομάδες Εργασίας

11:00 - 13:00

Θεματική 1: Ζητήματα Πολιτικής του Πολιτισμού «Δίκτυα Πολιτισμικής Συνεργασίας Πόλεων» Αγγελική Λαμπίρη
Ștefan Teișanu
Marta Martins
Εριφύλη Μαρωνίτη
Φοίβος Σακαλής
Κωνσταντίνος Γκόγκος
Clymene Christoforou
Γιώργος Φούτας
Ομάδες Εργασίας

13:00 - 15:00

Διάλειμμα για φαγητό Δικτύωση

15:00 - 16:00

Επαναπροσεγγίζοντας τα φεστιβάλ μας Jan Goossens
Κεντρική Ομιλία

16:30 - 18:30

Θεματική 2: Το πεδίο της καλλιτεχνικής παραγωγής «Το βλέμμα του Άλλου» Έφη Γιαννοπούλου
Αλσένα Κοκαλάρη
Ιλιριάνα Κάσα
Ένκε Φεζολλάρι
Θοδωρής Προδρομίδης
Δημήτρης Πλάντζος
Ομάδες Εργασίας

16:30 - 18:30

Θεματική 1: Ζητήματα Πολιτικής του Πολιτισμού «Το πολιτισμικό κεφάλαιο της πόλης» Νίκος Παναγιωτόπουλος
Θεοκλής-Πέτρος Ζούνης
Άρτεμις Σταματέλου
Ομάδες Εργασίας

16:30 - 18:30

Θεματική 2: Το πεδίο της καλλιτεχνικής παραγωγής «Φεστιβάλ και πόλη: : οι μετασχηματισμοί μιας σχέσης αιώνων» Inge Ceustermans
Κέλλυ Διαπούλη
Δηώ Καγγελάρη
Jan Goossens
Ομάδες Εργασίας

19:00 - 20:00

Δράσεις που αλλάζουν την πόλη Η Καλλιτεχνική Παραγωγή Από Μέσα

20:00 - 22:00

Συμπόσια Η Καλλιτεχνική Παραγωγή Από Μέσα

22:00

Βραδινές Συναντήσεις Δικτύωση

10 Νοεμβρίου

Ώρα Τίτλος Ομιλητής Κατηγορία

11:00 - 13:00

Θεματική 1: Ζητήματα πολιτικής του πολιτισμού «Πολιτιστικοί διαχειριστές στο προσκήνιο:  μεταβάλλοντας τις πολιτισμικές συνήθειες κατοίκων και καλλιτεχνών» Αγγελική Λαμπίρη
Όλγα Δασκαλή
Όλγα Χριστιάνα Παπαδημητρίου
Μαρία-Λουίζα Λαοπόδη
Φωτεινή Παπαχατζή
Ομάδες Εργασίας

11:00 - 13:00

Θεματική 4: Η πόλη ως περιβάλλον, μνήμη και ζωντανή κοινωνία «Βιομηχανική Κληρονομιά» Πέγκυ Τσολακάκη
Χρήστος Λαμπρόπουλος
Χρίστος Ρίγγας
Δώρα Χατζή-Ροδοπούλου
Αρχοντή Ιωάννου
Μαριλένα Βακαλοπούλου
Ομάδες Εργασίας

11:00 - 13:00

Θεματική 2: Το πεδίο της καλλιτεχνικής παραγωγής «Δημιουργώντας ένα φιλικό περιβάλλον παραγωγής για τον ανεξάρτητο χώρο» Muriel Piquet-Viaux
Αγγελική Ζερβού
Ασπασία Μαρία Αλεξίου
Ειρήνη Λιναρδάκη
Γκίγκη Αργυροπούλου
Ομάδες Εργασίας

11:00 - 13:00

Θεματική 3: Το πεδίο της πολιτιστικής βιομηχανίας «Εκδόσεις, κινηματογράφος, ραδιόφωνο και όροι ανάπτυξής τους στην περιφέρεια» Έφη Γιαννοπούλου
Ηλέκτρα Βενάκη
Βαγγέλης Γαλάνης
Θάνος Γώγος
Φαίη Κατσάρη
Γιώργος Μπακαλάκος
Ομάδες Εργασίας

13:00 - 15:00

Διάλειμμα για φαγητό Δικτύωση

15:00 - 16:00

«Για τον Καλλιτέχνη»: Ενώνοντας και χωρίζοντας τα πράγματα Αλέξανδρος Μιστριώτης
Κεντρική Ομιλία

16:30 - 18:30

Θεματική 4: Η πόλη ως περιβάλλον, μνήμη και ζωντανή κοινωνία «Η διαχείριση των τοπικών συλλογών και συλλόγων» Γιάννης Κουκμάς
Αγγελική Γιαννακίδου
Višnja Kisić
Μάρλεν Μούλιου
Ηώ Πάσχου
Σταυρούλα – Βίλλυ Κ. Φωτοπούλου
Ομάδες Εργασίας

16:30 - 18:30

Θεματική 4: Η πόλη ως περιβάλλον, μνήμη και ζωντανή κοινωνία «Βιώσιμες Υποδομές» Christopher Crimes
Noé Basch
Clémence Bondon
Ομάδες Εργασίας

16:30 - 18:30

Θεματική 2: Το πεδίο της καλλιτεχνικής παραγωγής «Ο ρόλος του καλλιτεχνικού διευθυντή» Κέλλυ Διαπούλη
Inge Ceustermans
Christopher Crimes
Jan Goossens
Δήμητρα Κονδυλάκη
Ομάδες Εργασίας

16:30 - 18:30

Θεματική 1: Ζητήματα πολιτικής του πολιτισμού «Προς ένα νέο θεσμικό πλαίσιο λειτουργίας για τους   υφιστάμενους δημοτικούς πολιτιστικούς φορείς» Αθανασία Τριανταφυλλοπούλου
Στεφανία Ξυδιά
Μαρία Φιλιππή
Ξένη Μπαλωτή
Ομάδες Εργασίας

19:00 - 20:00

Δράσεις που αλλάζουν την πόλη Η Καλλιτεχνική Παραγωγή Από Μέσα

20:00 - 22:00

Συμπόσια Η Καλλιτεχνική Παραγωγή Από Μέσα

11 Νοεμβρίου

Ώρα Τίτλος Ομιλητής Κατηγορία

11:00

Κυριακάτικο πρόγευμα Δικτύωση

12:00 - 16:00

Συμπεράσματα Συνάντησης: Διαμόρφωση αξόνων μιας νέας χάρτας για την περιφερειακή πολιτισμική ανάπτυξη Κεντρική Ομιλία

12:00 - 14:00

Στρογγυλά τραπέζια: Παρουσίαση συμπερασμάτων των ομάδων εργασίας Κεντρική Ομιλία

14:00 - 14:30

Παρουσίαση των προγραμμάτων «Artists in Long Term Residency» και «Mentors’ Residency» από την Ελευσίνα 2021 Κεντρική Ομιλία

15:00 - 15:30

Διάλειμμα Δικτύωση

15:30 - 16:00

Παρουσίαση του νέου θεσμού «Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ελλάδας» Κεντρική Ομιλία

19:00 - 21:00

Αποθέματα - Περφόρμανς/Πομπή για τον εορτασμό της επετείου από την ανακήρυξη της Ελευσίνας ως Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης Καλλιτεχνικό Πρόγραμμα

21:00

Βραδινές Συναντήσεις Δικτύωση