Schedule

Artistic Production from the Inside
Keynote Speaker
Working Groups
Networking
Artistic Programme

9 November

Time Title Speakers Category

11:00 - 13:00

Theme 3: The field of cultural industy "Cities and Designers: Local Creative Ecosystems" Georgia Voudouri
Despina Geroulanou
Maria Baramili
Stelios Mavrodontis
Dimitra Vasilakou
Aliki Kakoulidou
Nikoletta Pantazi
Ομάδες Εργασίας

11:00 - 13:00

Theme 2: The field of artistic production "When the artist becomes a local: artist-in-residence programmes" Eleni Riga
Benoît-Marie Moriceau
Nikolas Ventourakis
Manolis Manousakis
Angeliki Poulou
Muriel Piquet-Viaux
Petros Touloudis
Eva Ísleifs
Zoe Hatziyannaki
Ομάδες Εργασίας

11:00 - 13:00

Theme 1: Cultural policy issues "Cities Cultural Co-operation Networks" Angeliki Lampiri
Marta Martins
Ștefan Teișanu
Clymene Christoforou
Erifili Maroniti
Foivos Sakalis
Konstantinos Gogos
Giorgos Foutas
Ομάδες Εργασίας

13:00 - 15:00

Lunch Break Δικτύωση

15:00 - 16:00

Reinventing our festivals Jan Goossens
Κεντρική Ομιλία

16:30 - 18:30

Theme 2: The field of artistic production "Festivals and the city: the transformations of a centuries-old relationship" Inge Ceustermans
Kelly Diapouli
Jan Goossens
Dio Kangelari
Ομάδες Εργασίας

16:30 - 18:30

Theme 2: The field of artistic production "The gaze of the Other" Effi Giannopoulou
Alsena Kokalari
Iliriana Kasa
Enke Fezollari
Theo Prodromidis
Dimitris Plantzos
Ομάδες Εργασίας

16:30 - 18:30

Theme 1: Cultural policy issues "The cultural capital of the city" Nikos Panagiotopoulos
Theoklis-Petros Zounis
Artemis Stamatelou
Ομάδες Εργασίας

20:00 - 22:00

Symposia Η Καλλιτεχνική Παραγωγή Από Μέσα

10 November

Time Title Speakers Category

11:00 - 13:00

Theme 4: The city as memory, build environment and living societies "Industrial Heritage" Peggy Tsolakaki
Christos Lampropoulos
Christos Ringas
Dora Xatzi-Rodopoulou
Archonti Ioannou
Marilena Vakalopoulou
Ομάδες Εργασίας

11:00 - 13:00

Theme 3: The field of cultural industy "Publications, cinema, radio and the conditions of their development in the region" Effi Giannopoulou
Electra Venaki
Vangelis Galanis
George Bakalakos
Thanos Gogos
Fay Katsari
Ομάδες Εργασίας

11:00 - 13:00

Theme 2: The field of artistic production "Creating a friendly production environment for the independent field" Muriel Piquet-Viaux
Aspasia-Maria Alexiou
Eirini Linardaki
Angeliki Zervou
Gigi Argyropoulou
Ομάδες Εργασίας

11:00 - 13:00

Theme 1: Cultural policy issues "Cultural managers at the forefront: transforming the cultural habits of residents and artists" Angeliki Lampiri
Maria-Louiza Laopodi
Olga Daskali
Olga-Christiana Papadimitriou
Photini Papahatzi
Ομάδες Εργασίας

15:00 - 16:00

Lunch Break Δικτύωση

15:00 - 16:00

“For the Artist”: Uniting and dividing things Alexandros Mistriotis
Κεντρική Ομιλία

16:30 - 18:30

Theme 4: The city as memory, build environment and living societies "Sustainable Infrastructure" Christopher Crimes
Noé Basch
Clémence Bondon
Ομάδες Εργασίας

16:30 - 18:30

Theme 2: The field of artistic production "The role of artistic director" Kelly Diapouli
Inge Ceustermans
Jan Goossens
Christopher Crimes
Dimitra Kondylaki
Ομάδες Εργασίας

16:30 - 18:30

Theme 1: Cultural policy issues "Towards a new institutional framework for cultural institutions of local government" Athanasia Triantafillopoulou
Stephania Xydia
Xeni Mpaloti
Maria Philippi
Ομάδες Εργασίας

16:30 - 18:30

Theme 4: The city as memory, build environment and living societies "Managing local cultural associations and collections" Yannis Koukmas
Višnja Kisić
Stavroula-Villy Fotopoulou
Io Paschou
Angeliki Giannakidou
Marlen Mouliou
Ομάδες Εργασίας

20:00 - 22:00

Symposia Η Καλλιτεχνική Παραγωγή Από Μέσα

11 November

Time Title Speakers Category

11:00

Sunday Brunch Δικτύωση

15:00 - 15:30

Break Δικτύωση

21:00

Late Night Meeting Point Δικτύωση